– Små tiltak avgjør om folk kan bo trygt hjemme. Heis er ikke luksus, det er livsnødvendig for mange eldre, sier forbundsleder Jan Davidsen. Illustrasjon: iStock
Publisert 7. Apr 2025, kl. 11:56
Sist redigert 7. Apr 2025, kl. 12:00
MDG og Pasientfokus har fremmet forslag i Stortinget om å gjeninnføre Husbankens heistilskudd. Vi støtter forslaget. Her kan du lese hele høringsinnspillet.
Nøkkelen til å bo hjemme lenger
Heistilskuddet må gjeninnføres og styrkes. Å installere heis i eldre boligblokker er et enkelt og effektivt tiltak som gir eldre med funksjonsnedsettelser mulighet til å leve trygt og selvstendig i egne hjem.
Tiltaket støtter opp om målene i Bo trygt hjemme-reformen og det brede politiske ønsket om at flere skal kunne bo hjemme lengst mulig.
Effektivt virkemiddel
Mange eldre bor i blokker uten heis. Det gir økt risiko for isolasjon, dårligere helse og tidligere behov for institusjonsplass. Erfaringer fra tidligere viser at tilskuddsordningen fungerer:
- Fra 2008 til 2022 fikk 4 600 boliger etterinstallert heis gjennom Husbankens ordning.
- I 2022 ble det søkt om 117 millioner kroner, men kun 45 millioner ble bevilget.
- Det betyr at under 40 % av behovet ble dekket.
Pensjonistforbundet mener at heistilskuddet må gjeninnføres i statsbudsjettet for 2026, og at rammen må økes betraktelig for å møte det store behovet.
Langsiktig gevinst
Heistilskudd er ikke bare viktig for den enkeltes trygghet og verdighet – det er også økonomisk og miljømessig smart. Eksisterende boliger blir tilgjengelige, og samfunnet slipper store kostnader til omsorg:
- Tilskudd per heis i 2022: ca. 1,9 millioner kroner
- Årlig driftskostnad for én sykehjemsplass: ca. 1,7 millioner kroner (SSB)
- Over 10 % av personer over 80 år bor på institusjon
En finsk rapport fra Sitra viser at eldre i blokker med heis blir boende hjemme i gjennomsnitt 5–7 år lenger enn i blokker uten.
Ifølge Oxford Research for Husbanken kan til og med små reduksjoner i behovet for hjemmehjelp eller institusjonsplass gi betydelige besparelser for det offentlige.
Pensjonistforbundet støtter representantforslaget
- Gjeninnføre og styrke Husbankens heistilskudd i statsbudsjettet for 2026. Dette er nødvendig for å sikre trygge og tilgjengelige boliger og for å realisere målene i Bo trygt hjemme-reformen.
- Utrede økonomiske virkemidler og lovkrav som sikrer at alle boligblokker med tre etasjer eller mer får installert heis innen 2035. Dette vil gi forutsigbarhet og bidra til at boligene våre tilpasses en aldrende befolkning.
Et enkelt regnestykke
Hvis en person slipper sykehjem ett år, er en heis spart inn.
Heistilskudd er dermed et enkelt regnestykke. Det er et tiltak som gir trygghet, verdighet og fellesskap – og det lønner seg.